Login or e-mail Password   

Warsztaty dla dziennikarzy obywatelskich i blogerów

Fundacja Media 3.0 zaprasza na bezpłatne warsztaty z dziennikarstwa danych. Warsztaty skierowane są zarówno do dziennikarzy zawodowych, jak i obywatelskich oraz blogerów.
Views: 660 Created 09/21/2015

Data 3.0 to pierwsze tego typu warsztaty w Polsce, podczas których można będzie zdobyć i w praktyce wykorzystać wiedzę z zakresu przetwarzania danych publicznych, tworzenia wizualizacji, podstaw programowania w pracy dziennikarza czy przepisów prawa związanego z przetwarzaniem danych. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie w dniach 14-16 października. Trzydniowe warsztaty poprowadzą najlepsi specjaliści w Polsce, m.in. dr Michał Bernaczyk (ekspert prawa w dziedzinie przetwarzania danych) czy Szymon Kaliski (specjalista od wizualizacji danych, w 2015 roku zaproszony na Google I/O, gdzie wizualizował dane systemu Android).

Czym jest dziennikarstwo danych i dlaczego jest przydatne? - Dziennikarstwo danych to nic innego jak dziennikarstwo oparte na danych. Taki sposób podejścia do informacji nie jest nowy, jednak liczba narzędzi i możliwości technologiczne sprawiają, że przed dziennikarzem otwierają się nowe możliwości. Także liczba generowanych danych publicznych sprawia, że dziennikarz powinien częściej myśleć o automatycznym ich przetwarzaniu i wyszukiwaniu znaczeń tam, gdzie na pierwszy rzut oka nie da się ich dostrzec - mówi Łukasz Żyła z fundacji Media 3.0, która jest organizatorem wydarzenia. Podczas warsztatów uczestnicy poznają zagadnienia prawne związane z przetwarzaniem danych, dostępem do informacji publicznej czy tzw. re-use, w praktyce będą mogli wykorzystać narzędzia do przetwarzania i wizualizowania danych. Dowiedzą się w jaki sposób tworzy się wizualizacje i gdzie poszukiwać oraz jak obrabiać dane publiczne.


Na Data 3.0 można będzie także zapoznać się z doświadczeniami organizacji pozarządowych prowadzących serwisy przetwarzające dane publiczne jak m.in. Stowarzyszenie 61, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Fundacja ePaństwo, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundacja Media 3.0 oraz spółki Transparent Data. Zaprezentowane zostaną takie narzędzia jak mojepanstwo.pl, ktorzadzi.pl, mojapolis.pl czy przeswietl.pl.
Warsztaty odbywać się będą 14-16 października w Warszawie i są całkowicie darmowe. Organizator zapewnia wyżywienie oraz noclegi, nie zwraca za koszty podróży. Rekrutacja trwa poprzez formularz dostępny na stronie http://media30.pl/data-30-warsztaty/. Data 3.0 organizowane są przez fundację Media 3.0 i realizowane w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Patronat nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Email do organizatora: [email protected]

Similar articles


10
comments: 4 | views: 5185
8
comments: 1 | views: 8471
6
comments: 2 | views: 6252
5
comments: 0 | views: 6308
 
Author
Article

Related topics


No messages


Add your opinion
You must be logged in to write a comment. If you're not a registered member, please register. It takes only few seconds, and you get an access to additional functions .
 


About EIOBA
Articles
Explore
Publish
Community
Statistics
Users online: 143
Registered: 107.588
Comments: 1.517
Articles: 7.256
© 2005-2018 EIOBA group.